وبلاگ

با تاریخ زبان آلمانی بیشتر آشنا شویم

با تاریخ زبان آلمانی بیشتر آشنا شویم

تاریخ زبان آلمانی شامل سه بخش آلمانی کهن آلمانی میانه و آلمانی امروزی است. که دارای دو لهجه متفاوت است که زبان آلمانی علیا در بخش  کوهستانی زبان آلمانی سفلی در مناطق کم ارتفاع شمال آلمان استفاده می شود. این زبان و زبانهای هلندی، اسکاندیناوی و انگلیسی از مجموعه زبان های ژرمانیک است. که خود زبان ژرمانیک از خانواده بزرگتری به نام هندوراپی است. در این پست قصد داریم با تاریخ زبان آلمانی بیشتر آشنا شویم.

ویژگی های زبان آلمانی کهن

کهن ترین نسخه ها و دست نوشته هایی که ار زبان آلمانی موجود است به حدود 700 سال پیش برمی گردد. که از مطالعه آنها می توان به این نتیجه رسید که در آن زمان شکل معیاری برای زبان آلمانی وجود نداشته است و هر منطقه نوشته ها را با لهجه خود ثبت می کرده است. دو لهجه علیا و سفلی خود نیز گویش های مختلفی داشتند که از مهمترین آنها می توان در لهجه علیا گویش ساکسونی و در لهجه سفلی باواریایی، اطریشی و فرانکونیایی را نام برد. 

در این دوران کشور آلمان تحت سلطه روم بوده است و تاثیر زیادی از زبان این مردم گرفته است و دچار تغییرات زیادی شده است همچنین در دوران کهن مردم آلمان سواد خواندن و نوشتن نداشتند و فقط افراد مذهبی در صومعه ها و کلیسا ها سواد داشتند به همین دلیل بیشترین دست نوشته های باقی مانده از آن دوران مطالب مذهبی مسیحی به زبان لاتین هستند زیرا کلیساهای روم نفوذ زیادی به قسمت های شمالی آلمان داشتند. 

زبان آلمانی میانه در چه دوره ای از تاریخ رواج داشته است؟

تاریخ زبان آلمانی علیا و سفلای میانه به سال‌های ۱۱۰۰ تا ۱۳۰۰ باز می گردد. در این دوران سعی بر این بود که کلمات را آسان تر بیان کنند و شکل زمان ها و شخص فعل ها و نحوه جمع بستن فعل ها آسانتر شود در این دوره در بخش های کوهستانی مردم بیشتر علاقه مند به ادبیات و فرهنگ و شعر بودند به همین دلیل زبان آنها یعنی زبان آلمانی علیا میانه در این زمینه پیشرفت زیادی کرد. و اشعار موجود از آن زمان به این لهجه سروده شده اند. و از آنجایی که مردم سرزمین های کم ارتفاع شمالی از تملک مالی بالاتری بودند و به تجارت مشغول بودند زبان سفلی میانه در زمینه های اقتصصدی پیشرفت چشمگیری داشت.

البته ادبیات آلمان بسیار تحت تاثیر زبان فرانسوی بوده است زیرا در طول جنگ های صلیبی کشور فرانسه و آلمان با هم متحد شده بودند آنها سعی کردند حماسه های جنگ را به شعر ماندگار کنند آنها به دلیل ارتباط با فرانسوی ها از بسیاری از لغات آنها در اشعا خود استفاده کردند.

در شمال آلمان اما نوشته‌ها بیشتر رنگ و بوی اقتصادی و تجاری داشتند. آنها بیشتر درگیر قرارداد های تجاری و مالی با کشورهای همسایه بودند و توجه به ادبیات و فرهنگ در این قسمت ها بسیار ک بوده است.

با تاریخ زبان آلمانی بیشتر آشنا شویم

دوران گذار و نقش مارتین لوتر

در این دوران پادشاهان زیادی که معروف ترین آنها مارتین لوتر بود نقش زیادی در تغییر دادن زبان المانی داشتند مارتین لوتر آغاز کننده اصلاحات مذهبی بود او که به شدت با کلیساها و فساد آنها در دربار مخالف بود به همین دلیل هم دستور داد انجیل را از زبان رومی به زبان آلمانی علیا ساکسونی ترجمه کنند. که این عمل او در ترویج زبان آلمانی ساکسونی نقش بسزایی داشت.زیرا پس از آن  دانشگاهیان به فکر افتادند تا کتاب‌های دستور زبان را مطابق آئین نگارش لوتر تنظیم کنند و نویسندگان نیز تصمیم گرفتند تا آثار خود را طبق همین دستور زبان بنویسند و ناشران آثار خود را به همین ترتیب چاپ و منتشر نمایند تا آثار آنها طرفداران بیشتری داشته باشند.

آلمانی امروز 

در قرن‌های 17 و 18 میلادی و با فراگیر شدن مذهب پروتستان در مناطق شمالی آلمان، فرم نوشتاری زبان مارتین لوتر به عنوان زبان معیار مردم آلمان ثبت شد که تا به اکنون ادامه یافته و زبان آلمانی امروزی نامیده می‌شود.

گوته و شیلر که از نویسندگان آلمانی هستند که شهرت جهانی دارند نقش در پیشرفت و واج زبان آلمانی داشتند. هر چند دستور زبان آلمانی از حدود ۳۵۰ سال تا کنون تغییرات زیادی نداشته است، زبان آلمانی هم مانند سایر زبان ها در خلال جنگها و ارتباطات کشورها دچار تغییرات زیادی شده است. که دلایل اصلی این تغییرات در قرن 20 و 21 اشغال موقتی آلمان توسط آمریکا و ورود سربازان آمریکایی به آلمان بوده است که کلمات جدیدی وارد واژگان زبان المانی کرده اند.

در هر صورت زبان آلمانی امروزی از زبان‌های پرطرفدار دنیا محسوب می شود که مطالب فنی، صنعتی، هنری، ادبی و فلسفی جهان زیادی به این زبان ثبت و ضبط شده اند. که اشنایی با این فرهنگ و و صنعت پیشرفته نیازمند تسلط به زبان آلمانی است به همین دلیل آموزش زبان آلمانی مورد توجه بسیر از کشورای اروپایی و مریکایی قرار گرفته است.

با تاریخ زبان آلمانی بیشتر آشنا شویم

یادگیری زبان آلمانی نیازمند گذرندان دوره های آموزشی آن است که متاسفانه در ایران نسبت به زبان انگلیسی بسیار کمتر برگزار می شود به همین دلیل در این زمینه محصولات نرم افزاری زیادی مانند آموزش زبان نصرت آلمانی تصویری ، آموزش زبان آلمانی رزتا استون و آموزش زبان آلمانی تل می مور عرضه شده اند که شما می توانید در سایت آموزش زبان آلمانی آنها را مشاهده و با قیمت هایی باور نکردنی درب منزل خود تحویل بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *